Ohlédnutí za minulým ročníkem…

Minulý ročník konference byl rekordní v počtu návštěvníků, a proto si ho chceme připomenout. Pokud vám uteklo některé z loňských témat, nezoufejte. Sestavili jsme přehled toho, co zaznělo v programu šestého ročníku největší wordpressové konference v ČR – WordCamp Praha 2019.

Co zaznělo na WordCamp Praha 2019

10 přednášek, 2 případové studie, 2 workshopy a 1 kuchařka

Sekce pro uživatele

V uživatelské sekci zazněla velmi zajímavá a aktuálně žádaná témata. Jako první za advokátní kancelář e-legal promluvila Petra Dolejšová s aktuálně velmi podceňovaným tématem – autorské právo v digitálu. 

Neustálé aktualizace ve WordPressu zamotávají hlavu i zkušeným uživatelům. S tím hned po paragrafech pomohl svou prezentací Tomáš Cirkl a jeho “změny ve WordPressu za posledních 5 let”

Před obědem, tak trochu tématicky, naservírovali členové organizátorského týmu horkou novinku minulého ročníku s názvem – WordPress kuchařka. Jednalo se o sérii miniworkshopů, kterou vedli vybraní odborníci z týmu. Ti zde probírali s uživateli nejčastější problémy, kterým více či méně zkušení uživatelé často čelí. Letos se probralo:

  • Tipy a triky s Gutenbergem
  • Nastavení bezpečnostního pluginu WordFence
  • Migrace webu na HTTPS nebo na jinou doménu
  • Příprava prodejního formuláře
  • Řešení problémů s odchozími e-maily
  • Analýza rychlosti webu a nastavení WP Super Cache

CRO a UX expert Ondra Ilinčev věří, že kde jsou peníze, tam jsou i formuláře. Ve své případové studii ukázal, jak dobře se dají zpracovat a co lze s nimi dělat. Vše postavil na zkušenostech z praxe a uvedl 13 tipů, jak uspět s těmi nejlepšími. 

Jak dokonale vyladit brand a vyhnout se často opakovaným “hříchům” při budování značky? S tím nejlepším i nejhorším, co zná ze své letité praxe v oboru online marketingu, přišel Brand konzultant Pavel Cahlík.

Znáte dobře své zákazníky? Že je velmi důležité vědět, co potřebují a zda rozumí obsahu vašeho webu, s tím vším do programu přispěl UX expert Michal Voják, spoluzakladatel firmy AW-DEW.

Jak na PPC reklamu? Odborník na PPC, UX a SEO, Petr Lipovský, odhalil základní předpoklady pro to, aby byla právě ta vaše úspěšná, a tím i poutavě završil uživatelskou sekci WordCamp Praha 2019.

Sekce pro vývojáře

Vývojářská sekce byla zaměřena více do hloubky WordPressu. Programátoři nebo pokročilejší uživatelé si tak užili témata věnující se například technickému SEO, vývoji šablon nebo stále poněkud horkému tématu – editoru Gutenberg. Program konference obohatili i zahraniční speakeři, kteří své přednášky vedli v angličtině. 

Optimalizovat web pro vyhledávače je v online světě nevyhnutelné. Bohužel samotné SEO je velmi obsáhlý obor. Tak hodnotí situaci známý český SEO konzultant Pavel Ungr. Věří, že technické SEO je jediné, které lze mít pod kontrolou. Proto se mu podrobně věnoval ve své přednášce – technické SEO od A do Z.  

Borek Bernard je zakladatel webu VersionPress. Jak sám říká – má rád front-end. Své publikum tedy seznámil se šablonou Gatsby.js, frontendovým frameworkem, který lze využít s libovolným backendem včetně WordPressu.

Provozovatelé e-shopů jistě ocenili přínosný workshop Vládi Musílka, který se věnoval častým problémům WooCommerce a jejich následnému řešení, které tento plugin doprovází. 

Další případovou studii uvedl Jan Bien – vývojář webů a webových prezentací na míru s WordPress administrací. S implementací WordPressu pomohl například firmě Seznam.cz. Jaké nejčastější problémy s nimi řešil? I to bylo obsahem jeho prezentace.

Gutenberg rozdělil vývojáře i uživatele pracující s WordPressem na dvě skupiny. Jedni ho zbožňují a jiní mu zas nemohou přijít na chuť. Prvním zahraničním přednášejícím byl Fellyph Cintra, který se Gutenbergu ve své přednášce věnoval a pokusil se vyzdvihnout jeho silné stránky.

Rodolfo Melogli se ve své přednášce věnoval nejprve strategiím na podporu prodeje eshopů a pak se zaměřil na jejich implementaci. A to kompletně bez pomoci zbytečných pluginů pomocí pár řádků kódu, které si zvládne do své šablony vložit každý

Dario Jazbec Hrvatin z OnTheGoSystems (WPML, Toolset) představil zajímavé téma: Propojení mezi příspěvky a jejich možné využití ve WordPressu pro tvorbu i velice komplexního, dobře strukturovaného obsahu. Uvedl několik plug-inů, které danou funkcionalitu nabízí a porovnal jejich výhody i slabiny.

Přijďte na příští ročník WordCamp Praha 2020!

Příští rok se můžete těšit na minimálně stejně dobrý program, na zcela nové prostory, výborný catering, nově získané kontakty díky spoustě zajímavých lidí a hlavně na pozitivní atmosféru! Přijít můžete nejen jako divák, ale i jako přednášející. Tak se přihlaste a třeba se zde v dalším roce objeví právě vaše téma. 🙂 

Tak neváhejte a kupte si vstupenku na další ročník!

2 odpovědi na “Ohlédnutí za minulým ročníkem…”

Komentáře nejsou povoleny.