fero-volar

Fero Volar – Realizujte svoje nápady za víkend, alebo WP ako perfektny nástroj pre MVP

Proč jsi se rozhodl pro WordCamp Praha?

WordCamp Praha sa veľmi rád zúčastňujem pravidelne ako návštevník už od jeho začiatku. Veľmi rád zdieľam svoje skúsenosti nielen okolo WordPress, prezentoval som na WordCampe v Košiciach a Bratislave. Takže Praha bola tak nejako prirodzená ďalšia voľba.

O čem bude tvá přednáška?

Rád by som ukázal, že návštevníci môžu svoje nápady realizovať veľmi rýchlo, napríklad už za víkend a to vďaka WordPress. Ten považujem za perfektný nástroj pre MVP (minimum viable product). Povieme si ako vlastne nápad uchopiť, dať mu konkrétne úlohy a potom ich skúsiť realizovať a vypustiť do sveta.

Proč by lidé měli přijít?

Verím, že každý z nás má nejaký nápad, rád by niečo skúsil online. Či už je to startup, komunitný web, online služba, predaj produktu alebo jednoducho dostať niečo online. A WordPress je ideálny prostriedok ako sa do toho pustiť. Čiže každý kto chce, ale nevie jako, je vítaný.

„Mať veci na jednom mieste prehľadne zorganizované, je pre mňa to podstatné“

Rád zkoušíš novinky v IT světě a ladíš pracovní workflow. Jaké tři služby nebo projekty tě teď nejvíc oslovily a doporučil bys je čtenářům?

Za roky som si vybudoval nejaké procesy, postupy a návyky fungovania. Napríklad je pre mňa podstatné mať na jednom mieste prehľad všetkých udalostí, úloh, stretnutí – nenosiť ich v hlave, ale v kalendári (Toodledo, Google Calendar). A rovnako aj poznámky mať organizované a prehľadné (Evernote). Vo svojej podstate som lenivý človek, takže málo čo sa mi chce robiť dva razy – preto čo sa dá si skriptujem a automatizujem. Preto ma v poslednej dobe zaujal napríklad n8n (https://n8n.io/) čo je open-source alternatíva pre Zapier, čiže na automatizáciu workflow.

Proč je podle tebe lepší použít na testování nápadů WordPress než nějaké krabickové řešení? Zvládnu to jako běžný uživatel anebo potřebuji mít programátora?

WordPress má okolo seba vystavaný obrovský ekosystém v podobe pluginov a šablón. Dovolím si tvrdiť, že takmer na všetko. K tomu úžasnú komunitu. Naviac sa dá vďaka API previazať s ďalšími službami a to jeho potenciál ešte viac rozširuje. MVP nemusí byť niečo plne automatizované a dokonalé. To počká. Myslím, že to zvládne každý, kto vie nainštalovať plugin, nemusí byť developer.

Co bys doporučil pro organizaci takového projektu – kde si třídit myšlenky, co ještě dává smysl dělat teď a co až potom? Máš nějaký oblíbený postup, který používáš?

Dobrá otázka, pretože ak už viem, že niečo potrebujem hneď a niečo až neskôr, tak ide o správne uvažovanie. Na nástroji vôbec nezáleží, niekomu sa premýšľa lepšie s ceruzkou v ruke – iný chce byť kompletne elektronický. Odporúčam použiť to s čím má človek skúsenosti, aby nehľadal hodiny vhodný nástroj. Ak na tom pracuje viac ľudí má zmysel ísť do online nástroja napríklad ako je Trello. Rozbiť si v ňom projekt na menšie realizovateľné úlohy, pripraviť si štruktúru napríklad v tvare Backlog, Up next, Doing, Done, Research. Podstatné je určiť aj prioritu tak aby bolo jasné ako na seba jednotlivé úlohy nadväzujú. Čo je ale najpodstatnejšie je dostať ideu čo najskorej online, až potom sa hrať s detailami – je takmer isté, že feedback z vonka ohne vašu počiatočnú predstavu.

„Můžete o tom vést spory, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete udělat.“

Která kritika Tě v životě výrazně posunula vpřed?

V súčasnej dobe je veľmi jednoduché kritizovať. Má to svoje výhody aj nevýhody. Určite som otvorený každej konštruktívnej kritike a preferujem radikálnu otvorenosť. Väčšiu váhu dávam veciam, ktoré sa týkajú mojej práci a názorom klientov. Menšiu voľnočasovým projektom. A často sa držím slov jedného velikána: „Můžete o tom vést spory, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete udělat.“

Co je věc, kterou máš rád, a většina ostatních lidí ji nesnáší?

Keďže mi je v mojej sociálnej bubline dobre, tak sa mi to ťažko hodnotí. Ale napríklad väčšina ľudí neznáša svoju prácu, z tohto určite výrazne vybočujem.